رشد ساخت سالن های cip در ایران

روند رشد ساخت سالنها و جایگاه های CIP در سالهای اخیر

فلسفه ی ساخت جایگاه تشریفات CIP در سالهای اخیر در ایران بر اساس استانداردهای جدید رویه ی جالبی به خود گرفته است و ما تقریبا هر سال شاهد بهره برداری از یک CIP در کشور بوده ایم. ابتدای امر مقوله سی آی پی فرودگاه مهرآباد در اوایل دهه ی هفتاد شکل گرفت و در ادامه جایگاه تشریفات اختصاصی CIP فرودگاه مشهد بود که امکان بهربرداری از آن فراهم شد. بعد از افتتاح فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) در اوایل دهه ی هشتاد شمسی، سرویس CIP فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام منتقل شد و در سالن اصلی این سرویس همانند فرودگاه مهرآباد به بهره برداری رسید.

CIP فرودگاه امام

سپس ساختمان جدید CIP فرودگاه امام در یک فضای اختصاصی تقریبا با فاصله ی 200 متری از ترمینال اصلی و به صورت کاملا مجزا ساخته و در اوایل دهه ی نود شمسی به بهره برداری رسید این ترمینال جدید اختصاصی گام مهمی در ارتقای سطح  خدمات CIP در فرودگاههای ایران بود. این مهم با همکاری بخش های مختلف فرودگاهی فراهم شد زیرا در کمتر کشوری این نوع از سرویس برای مسافرین غیرسیاسی فراهم است و معمولا ما در همه ی موارد در فرودگاههای بین المللی شاهد افتتاح لانج فرودگاه و فست ترک هستیم نه ساختمانی مجزا تحت هر عنوانی. فراهم نمودن همه ی تجهیزات و شرایط پذیرش مسافر در فضای خارج از ترمینال اصلی نیازمند هماهنگی ها و کسب مجوز از مراجع ذیصلاح است. از اینرو کار بزرگ و حائز اهمیتی در فرودگاهها انجام شده است.

  

CIP  مشهد

در فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد هم با توجه به حجم بالای مسافران داخلی و خارجی و وجود پروازهای بین المللی نیاز به سالن تشریفات سی آی پی احساس می شد که با کمک بخش خصوصی این مهم انجام شد و ترمینال مجزا برای بخش CIP فرودگاه مشهد ساخته و به بهره برداری رسید. در سالهای اخیر این جایگاه در دست بخش خصوصی بوده است و البته در فواصل زمانی ای بدلیل انجام بعضی از تغییرات شاهد تعطیلی موقت آن بوده ایم لکن در حال حاضر این قسمت فعال و مسافران به مقصد مشهد و از مبدا مشهد می توانند از این سرویس بر روی سایت واران رزرو بگیرند.

CIP کیش

سی آی پی کیش

در جزیره ی زیبای کیش نیز همانند سایر شهرهای ایران به این مهم توجه و ساختمان کناری ترمینال اصلی به جایگاه CIP تبدیل شد. البته نکته ی جالب توجه در خصوص سالن CIP فرودگاه کیش ترکیب این سالن با عنوان سالن CIP  و VIP جهت مسافران معمولی و مسافرین سیاسی است که باعث بروز مشکلات و بعضا اختلال در سرویس دهی شده است. به این معنا که زمانی که مسافرین پاویون VIP در سالن CIP کیش حضور دارند سایر مسافرین امکان استفاده و رزرو از این خدمات را ندارند و جایگاه CIP کاملا قرنطینه می شود. از این رو این موضوع مشکلاتی را برای استفاده کنندگان از سرویس کیش فراهم آورده است. همچنین در بخش سرویس غذا و نوشیدنی این جایگاه در چند سال گذشته بدون تغییر عمل کرده است که می تواند تاثیر منفی ای بر روی مشتریان این سرویس خوب داشته باشد.

CIP فرودگاه اهواز و CIP فرودگاه کرمانشاه

با اینکه ناوگان هوایی کشور رشد و پیشرفت آنچنانی را بدلیل تحریم ها تجربه نکرده است لکن خدمات فرودگاهی بهبود نسبتا مناسبی را شاهد بوده است هرچند با استانداردهای جهانی فاصله ی بسیاری دارد. در همین راستا سالن های CIP در سایر فرودگاه های داخلی به بهره برداری رسید به عنوان مثال

cip فرودگاه کرمانشاه در داخل ترمینال اصلی لانج CIP را راه اندازی کرد همچنین فرودگاه اهواز باتوجه به پتانسیل خوب استان خوزستان از نظر رفت و آمدهای تجاری به این استان نیازمند سالنی در خور و شایسته بود که در حال حاضر ساختمان CIP فرودگاه اهواز با امکانات مناسب و فضای خوب به ارائه سرویس مشغول است.

CIP فرودگاه تبریز

ترمینال CIP فرودگاه تبریز نیز در چند سال گذشته با سرمایه گذاری بخش خصوصی ساخته شد و به بهره برداری رسید ساختمانی مجزا و دارای امکانات مناسب، البته سرویس دهی این فرودگاه با استانداردهای کشور تاحدودی فاصله دارد که امیدواریم با مدیریت خوب مجموعه سی آی پی فرودگاه تبریز تغییرات مثمرثمری در راستای ارتقای کیفیت سرویس دهی صورت بگیرد.

CIP فرودگاه مهرآباد

نزدیک به سه سال از افتتاح و بهره برداری جایگاه CIP مهرآباد می گذرد بعد از انتقال سی آی پی از فرودگاه مهرآباد به فرودگاه بین المللی امام خمینی با انتقال پروازهای بین المللی به این فرودگاه، سالن CIP فرودگاه مهرآباد تعطیل شد و در چند سال اخیر با توجه به افزایش استفاده مسافران از این سرویس ها ، سالن CIP دوباره فعالیت خود را شروع کرد. سرمایه گذاران بخش خصوصی با بازسازی قسمت CIP در ترمینال یک فرودگاه مهرآباد روح و جان تازه ای به سرویس های رفاهی فرودگاه مهرآباد بخشیدند. تنها موضوعی که مشکلاتی را برای مسافرین به وجود آورده است عدم وجود مسیر اختصاصی در ورودی ترمینال به سالن CIP هست. که امیدواریم این موضوع هرچه زودتر حل شود و مسافرین از درب ترمینال پذیرش شوند.

لانج Lounge و فست ترک Fast Track  فرودگاه امام خمینی

لانج فرودگاه امام خمینی

در حال حاضر این سرویس در ترمینال اصلی فرودگاه امام فعال است همانند سایر فرودگاههای جهان این سرویس به مسافرین ایرلاینهای مختلف ارائه می شود وجود گیت اختصاصی بازرسی و پلیس جهت سهولت در تردد و همراهی مهماندار در مراحل اخذ کارت پرواز و سپس گذر از قسمت گذرنامه اختصاصی تا ورود به ترانزیت و در صورت تمایل استفاده از لانج فرودگاه امام خمینی تا زمان پرواز می توانید از خدمات این سرویس استفاده نمایید. در سالهای اخیر بدلیل تغییر متوالی مدیریت در این سرویس شاهد افت کیفیت این سرویس تا حدودی بوده ایم. از این منظر امیدواریم با تثبیت مدیریت شاهد افزایش کیفیت و بهبود کارآیی آن باشیم.

CIP فرودگاه رشت

سی آی پی رشت

اوایل سال 1398 شاهد بهربرداری از سالن CIP & VIP فرودگاه رشت بودیم این بخش از فرودگاه رشت با سرمایه گذاری بخش خصوصی به سبک و سیاق سالن CIP فرودگاه کیش شروع به کار کرد ساختمان این سالن مجزا می باشد از این نظر شاید بتوان گفت سرویس می تواند به کیفیت های خوبی دست پیدا کند. در حال حاضر برای اظهار نظر در خصوص کیفیت سرویس این CIP زود است امیدواریم با مدیریتی شایسته شاهد رشد مسافر در این بخش از فرودگاه رشت باشیم. برای رزرو و اطلاع از خدمات به بخش رزرو مراجعه فرمائید.

CIP فرودگاه اصفهان

و در نهایت آخرین فرودگاهی که اقدام به ارائه سرویس CIP می کند فرودگاه اصفهان خواهد بود با توجه به موقعیت استراتژیک استان اصفهان از نظر صنعتی و گردشگری و تردد های زیاد به این شهر نیاز به یک سالن خوب CIP در این فرودگاه به شدت احساس می شد به همین دلیل با سرمایه گذاری بخش دولتی این سالن ساخته شده است لکن برای بهره برداری به بخش خصوصی واگذار شده است البته بدلیل تجهیز سالن هنوز این بخش تا تاریخ آخر اردیبهشت 98 به بهره برداری نرسیده است امیدواریم در آینده ی نزدیک شاهد فعالیت خوب سالن CIP فرودگاه اصفهان باشیم. با شروع فعالیت امکان رزرو از این قسمت برای مشتریان فراهم است.

همانطور که در بالا شرح داده شد ساخت سالن های CIP در فرودگاههای داخلی در جهت ارائه ی سرویس های ویژه رشد خوبی را در سالهای اخیر تجربه کرده است و در صورت بهبود وضعیت اقتصادی و فعالیت بخشهای صنعتی و گردشگری و رشد روزافزون سفرهای هوایی مطمئنا سایر شهرهای ایران نیز نیازمند این مهم خواهند بود.

در همه ی فرودگاههای روز دنیا ارائه ی تسهیلات به مسافران یکی از اولویتهای ایرلاینها و فرودگاههاست. راه اندازی لانجها و سرویس های سی آی پی و وی آی پی در این راستا می تواند یکی از این شاخص ها باشد. ورود ایده های نو همیشه از نشانه های پیشرفت است و مورد استقبال مردم نیز قرار می گیرد.

ارسال دیدگاه