درباره CIP فرودگاه مهرآباد تهران

خدمات سی آی پی مهرآباد

درباره CIP فرودگاه مهرآباد تهران

اگر بخواهیم تاریخچه ی جایگاه CIP فرودگاه مهرآباد را به تفصیل شرح دهیم باید به اوایل دهه ی هفتاد خورشیدی برگردیم زمانی که که فرودگاه بین المللی مهرآباد پروازهای داخلی و بین المللی را همزمان میزبانی می کرد. در اینجا مختصری از تاریخچه و فعالیت های CIP  فرودگاه مهرآباد را شرح می دهیم.

در ابتدای شروع به فعالیت سالن CIP مهرآباد این قسمت به مسافران پروازهای بین المللی خدمات ارائه می داد و در همان مکان فعلی (ترمینال یک) فعالیت می کرد. در حالت کلی فعالیت سرویس های تشریفات فرودگاهی در ایران با سالن سی آی پی مهرآباد شروع شد که در ادامه سالن های CIP دیگر فرودگاههای کشور راه اندازی شد. بعد از افتتاح فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) برای پروازهای بین المللی و انتقال کلیه ی پروازها به فرودگاه امام فعالیت CIP در فرودگاه مهرآباد متوقف شد و شرکت ارائه دهنده ی این سرویس به فرودگاه امام خمینی منتقل شد و در سالن خروجی فرودگاه امام CIP جدید راه اندازی شد و تا سال 1394 این قسمت فعالیت داشت که بعد از آن با گسترش فعالیت جایگاه جدید CIP فرودگاه امام خمینی (ره) سرویس CIP قدیمی که در سالن اصلی مستقر بود غیرفعال شد.

خدمات سی آی پی فرودگاه مهرآیاد

 

راه اندازی دوباره CIP فرودگاه مهرآباد

بعد از سالها عدم فعالیت سالن CIP فرودگاه مهرآباد، در سال های اخیر مدیریت فرودگاه تصمیم به راه اندازی مجدد CIP گرفت حقیقتا با توجه به عدم وجود امکانات مناسب و درخور برای مسافران تصمیم درست و مفیدی گرفته شد. البته پیش از این در ترمینال دو مهرآباد یک شرکت خصوصی فعالیتی شبیه سرویس CIP داشتند که با توجه به عدم هماهنگی بخش های مختلف فرودگاه با این بخش و به تبع ان سرویس دهی نامناسب این قسمت نیز غیرفعال شد. لکن در ادامه با واگذاری بخش متروکه که سابقا سالن CIP مهرآباد بود به بخش خصوصی و شروع بازسازی در مدت دو سال و اندی این مجموعه آناده بهره برداری شد. هر چند به دلیل زیرساخت های نامناسب و قدیمی ساختمان ترمینال یک فرودگاه مهرآباد هنوز کم و کاستی هایی در این قسمت مشاهده می شود. لکن بازسازی به خوبی و در زمان مناسب انجام شد و در اواخر سال 1395 سالن CIP به بهره برداری رسید.

 

تفاوت اساسی سالن CIP فرودگاه مهرآباد با جایگاه CIP فرودگاه امام خمینی (ره)

مجزا بودن جایگاه تشریفات فرودگاهی اختصاصی CIP فرودگاه امام خمینی  از ترمینال اصلی فرودگاه و فعالیت مستقل این جایگاه بزرگترین تفاوت و میزیت آن نسبت به سالن CIP فرودگاه مهرآباد است. بدلیل کمبود فضا و عدم توجیه اقتصادی سالن سی آی پی فرودگاه مهراباد در داخل ترمینال یک واقع شده است و مسافران برای استفاده از این سرویس باید شخصا از قسمت پیاده شدن تاکسی تا طبقه دوم ترمینال یک (که سی آی پی ) در آن واقع شده است پباده روی کنند و چمدان خود را حمل کنند و همچنین باید از قسمت بازرسی نیز عبور کنند. که این موضوع باعث دلخوری و سختی مسافران این جایگاه شده است لکن بعضا در صورت هماهنگی با قسمت پذیرش CIP مهرآباد امکان استفاده از باربر برای مسافر فراهم می شود.

خدمات CIP فرودگاه مهرآباد

در طراحی و بازسازی سالن CIP سعی شده امکانات مناسبی جهت استفاده مسافران در نظر گرفته شود موضوعی که نسبت به ساختمان CIP فرودگاه امام خمینی و استفاده از آن تفاوت زیادی را ایجاد می کند نوع پروازها و مدت زمان توقف مسافر در فرودگاه در زمان پروازهای داخلی است. مطمئنا مسافر پرواز داخلی نهایتا 2 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر می شود و در خیلی از موارد حدودا یک ساعت قبل از پرواز اقدام به حضور در فرودگاه و انجام پروسه ی پروازی خود می کند. به همین دلیل برعکس سالن سی آی پی فرودگاه امام که زمان به مراتب بیشتری در فرودگاه حضور دارد و نیاز به سرویس دهی بیشتری دارد در پروازهای داخلی این موضوع تفاوت دارد. در این راستا امکانات زیر برای مسافران در این سرویس منظور شده است:

  • انجام کلیه ی امور پروازی برای مسافر در پروازهای خروجی (اخذ کارت پرواز و تحویل چمدان)
  • پذیرایی تا زمان پرواز در لانج اختصاصی
  • امکان همراهی مشایعت کننده در سالن لانج تا زمان پرواز
  • استفاده از اینترنت پرسرعت
  • استفاده از صندلی ماساژور جهت استراحت و رفع خستگی
  • اتاق سیگار با تهویه استاندارد

در سالن خدمات CIP سعی شده است امانات جانبی دیگری برای راحتی مسافر فراهم شود از جمله وجود سه باب سوئیت جهت استفاده مسافر در زمانی که پرواز با تاخیرهای طولانی مواجه است و یا برای پروازهای کانکشن مسافر به جای اقامت در هتل و حضور در داخل شهر می تواند از سوئیت های CIP استفاده کند.
همچنین وجود یک سالن جلسات زیبا با امکانات روز با ظرفیت 25 نفر فرصت مناسبی را برای شرکتها و تجار جهت برگزاری جلسات مهم خود در فرودگاه فراهم کرده است. در کنار این، سالن همایش با ظرفیت 60 نفر جهت برگزاری همایش های مجموعه ها در صورت نیاز از دیگر امکانات این قسمت از فرودگاه است.
وجود یک کافی شاپ در کنار CIP از جمله امانات این قسمت هست که مسافران ترمینال یک در صورت عدم تمایل به استفاده از سی آی پی می توانند از این قسمت استفاده کنند.
بعد از انجام مراحل پروازی مسافر و پذیرایی تا زمان پرواز، بخش ترافیک CIP هماهنگی لازم جهت مشایعت مسافران از لانج تا پای پرواز را فراهم می کند و مسافر از خروجی اختصاصی لانج CIP و گیت اختصاصی بازرسی بدون انتظار در صف های طولانی عبور کرده و تا پای پرواز با خودروی اختصاصی همراهی می شود.

cip فرودگاه مهرآباد

سرویس CIP مهرآباد در پروازهای ورودی

در پروازهای به مقصد تهران یا به عبارتی ورودی، مسافر از قبل رزروCIP خود را از طریق سایت انجام می دهد و زمانی که پرواز به زمین نشست همکاران واحد عملیات با بورد اسم مسافر و یا با هماهنگی از قبل با مسافر در پای پرواز با خودروی اختصاصی حاضر و مسافر را تا سالن اختصاصی CIP همراهی می کنند. مسافر می تواند تا زمانی که پرسنل وسایل و چمدان را از قسمت بار تحویل بگیرند و به دست مسافر برسانند در فضای لانج استراحت کنند و از امکانات آن برای رفع خستگی پرواز استفاده کنند. و در صورت درخواست خودرو از روی وب سایت می توانند از سالن CIP تا منزل با خودروی اختصاصی همراهی شوند. نرخ ترنسفر خودرو در بخش ترانسفر فرودگاهی قابل مشاهده و رزرو است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *