درباره CIP فرودگاه مهرآباد تهران

درباره CIP فرودگاه مهرآباد تهران

اگر بخواهیم تاریخچه ی جایگاه CIP فرودگاه مهرآباد را به تفصیل شرح دهیم باید به اوایل دهه ی هفتاد خورشیدی برگردیم. زمانی که که فرودگاه بین المللی مهرآباد پروازهای داخلی و بین المللی را همزمان میزبانی می کرد. در اینجا مختصری از تاریخچه و فعالیت های CIP  فرودگاه مهرآباد را شرح می دهیم.

در ابتدای شروع به فعالیت سالن CIP مهرآباد این قسمت به مسافران پروازهای بین المللی خدمات ارائه می داد. در همان مکان فعلی (ترمینال یک) فعالیت می کرد. در حالت کلی فعالیت سرویس های تشریفات فرودگاهی در ایران با سالن سی آی پی مهرآباد شروع شد که در ادامه سالن های CIP دیگر فرودگاههای کشور راه اندازی شد.

بعد از افتتاح فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) برای پروازهای بین المللی و انتقال کلیه ی پروازها به فرودگاه امام فعالیت CIP در فرودگاه مهرآباد متوقف شد. شرکت ارائه دهنده ی این سرویس به فرودگاه امام خمینی منتقل شد و در سالن خروجی فرودگاه امام CIP جدید راه اندازی شد. تا سال 1394 این قسمت فعالیت داشت که بعد از آن با گسترش فعالیت جایگاه جدید CIP فرودگاه امام خمینی (ره) سرویس CIP قدیمی که در سالن اصلی مستقر بود، غیرفعال شد.

 

 

خدمات سی آی پی فرودگاه مهرآیاد

 

راه اندازی دوباره CIP فرودگاه مهرآباد

بعد از سالها عدم فعالیت سالن CIP فرودگاه مهرآباد، در سال های اخیر مدیریت فرودگاه تصمیم به راه اندازی مجدد CIP گرفت. حقیقتا با توجه به عدم وجود امکانات مناسب و درخور برای مسافران تصمیم درست و مفیدی گرفته شد. البته پیش از این در ترمینال دو مهرآباد یک شرکت خصوصی فعالیتی شبیه سرویس CIP داشتند. با توجه به عدم هماهنگی بخش های مختلف فرودگاه با این بخش و به تبع آن سرویس دهی نامناسب، این قسمت نیز غیرفعال شد.

در ادامه با واگذاری بخش متروکه که سابقا سالن CIP مهرآباد بود به بخش خصوصی و شروع بازسازی در مدت دو سال و اندی این مجموعه آماده بهره برداری شد. هر چند به دلیل زیرساخت های نامناسب و قدیمی ساختمان ترمینال یک فرودگاه مهرآباد هنوز کم و کاستی هایی در این قسمت مشاهده می شود. لکن بازسازی به خوبی و در زمان مناسب انجام شد و در اواخر سال 1395 سالن CIP به بهره برداری رسید.

 

تفاوت اساسی سالن CIP فرودگاه مهرآباد با جایگاه CIP فرودگاه امام خمینی (ره)

مجزا بودن جایگاه تشریفات فرودگاهی اختصاصی CIP فرودگاه امام خمینی از ترمینال اصلی فرودگاه و فعالیت مستقل این جایگاه بزرگترین تفاوت و میزیت آن نسبت به سالن CIP فرودگاه مهرآباد است. بدلیل کمبود فضا و عدم توجیه اقتصادی سالن سی ای پی فرودگاه مهراباد در داخل ترمینال یک واقع شده است و مسافران برای استفاده از این سرویس باید شخصا از قسمت پیاده شدن تاکسی تا طبقه دوم ترمینال یک که بخش سی آی پی  در آن واقع شده است پباده روی کنند و چمدان خود را حمل کنند و همچنین باید از قسمت بازرسی نیز عبور کنند. که این موضوع باعث دلخوری و سختی مسافران این جایگاه شده است لکن بعضا در صورت هماهنگی با قسمت پذیرش CIP مهرآباد امکان استفاده از باربر برای مسافر از درب خودرو فراهم می شود.

خدمات CIP فرودگاه مهرآباد

در طراحی و بازسازی سالن CIP سعی شده امکانات مناسبی جهت استفاده مسافران در نظر گرفته شود. موضوعی که نسبت به ساختمان CIP فرودگاه امام خمینی و استفاده از آن تفاوت زیادی را ایجاد می کند نوع پروازها و مدت زمان توقف مسافر در فرودگاه در زمان پروازهای داخلی است. مطمئنا مسافر پرواز داخلی نهایتا 2 ساعت قبل از پرواز در فرودگاه حاضر می شود و در خیلی از موارد حدودا یک ساعت قبل از پرواز اقدام به حضور در فرودگاه و انجام پروسه ی پروازی خود می کند. به همین دلیل برعکس سالن سی آی پی فرودگاه امام که زمان به مراتب بیشتری در فرودگاه حضور دارد و نیاز به سرویس دهی بیشتری دارد در پروازهای داخلی این موضوع تفاوت دارد.

در این راستا امکانات زیر برای مسافران در این سرویس منظور شده است:
 • انجام کلیه ی امور پروازی برای مسافر در پروازهای خروجی (اخذ کارت پرواز و تحویل چمدان)
 • پذیرایی تا زمان پرواز در لانج اختصاصی
 • امکان همراهی مشایعت کننده در سالن لانج تا زمان پرواز
 • استفاده از اینترنت پرسرعت
 • استفاده از صندلی ماساژور جهت استراحت و رفع خستگی
 • اتاق سیگار با تهویه استاندارد
 • نمازخانه
 • اتاق جلسات 

در سالن خدمات CIP سعی شده است امانات جانبی دیگری برای راحتی مسافر فراهم شود. از جمله وجود سه باب سوئیت جهت استفاده مسافر در زمانی که پرواز با تاخیرهای طولانی مواجه است و یا برای پروازهای کانکشن مسافر به جای اقامت در هتل و حضور در داخل شهر می تواند از سوئیت های CIP مهراباد استفاده کند.
همچنین وجود یک سالن جلسات زیبا با امکانات روز با ظرفیت 25 نفر فرصت مناسبی را برای شرکتها و تجار جهت برگزاری جلسات مهم خود در فرودگاه فراهم کرده است. در کنار این، سالن همایش با ظرفیت 60 نفر جهت برگزاری همایش های مجموعه ها در صورت نیاز از دیگر امکانات این قسمت از فرودگاه است.

وجود یک کافی شاپ در کنار CIP از جمله امکانات این قسمت هست که مسافران ترمینال یک در صورت عدم تمایل به استفاده از سی آی پی می توانند از این قسمت استفاده کنند.
بعد از انجام مراحل پروازی مسافر و پذیرایی تا زمان پرواز، بخش ترافیک CIP هماهنگی لازم جهت مشایعت مسافران از لانج تا پای پرواز را فراهم می کند. مسافر از خروجی اختصاصی لانج CIP و گیت اختصاصی بازرسی بدون انتظار در صف های طولانی عبور کرده و تا پای پرواز با خودروی اختصاصی همراهی می شود.

 

cip فرودگاه مهرآباد

 

سرویس CIP مهرآباد در پروازهای ورودی

در پروازهای به مقصد تهران یا به عبارتی ورودی، مسافر از قبل رزروCIP خود را از طریق سایت انجام می دهد. زمانی که پرواز به زمین نشست همکاران واحد عملیات با هماهنگی از قبل با مسافر در پای پرواز با خودروی اختصاصی حاضر و مسافر را تا سالن اختصاصی cip همراهی می کنند. مسافر می تواند تا زمانی که پرسنل وسایل و چمدان را از قسمت بار تحویل بگیرند و به دست مسافر برسانند در فضای لانج استراحت کنند و از امکانات آن برای رفع خستگی پرواز استفاده کنند. و در صورت درخواست خودرو از روی وب سایت می توانند از سالن CIP تا منزل با خودروی اختصاصی همراهی شوند. نرخ ترنسفر خودرو در بخش ترانسفر فرودگاهی قابل مشاهده و رزرو است.

همانطور که شرح داده شد cip مهراباد از امکانات مناسبی برای مسافران پروازهای داخلی برخوردار است و مسافران محترم فرودگاه مهراباد می توانند در پروازهای ورودی و خروجی این خدمات را خریداری کنند. همچنین درصورت انجام پروازهای اختصاصی داخلی و خارجی جایگاه سی ای پی مهراباد آمادگی دارد خدمات تشریفات را به مشتریان خود به بهترین نحو ارائه دهد. 

 

Online Booking

تماس: 02157736

2 دیدگاه برای ”درباره CIP فرودگاه مهرآباد تهران

 1. سلام و احترام
  اون زمان که اقای رجبی مسئول سی ای پی مهراباد بود با توجه به سبقه ایشون جوی کاملا امنیتی داشت امید وارم با مدیریت جدید بتوانمسافر را از درب منزل پیکاب کرد و مستقیم وارد جایگاه شود تا احساس بهتری به مسافر تلقین شود ضمن اینکه شرکت ها در دادن کارت پرواز در ردیف جلو برای مسافران سی آی پی خصاصت بخرج ندن

  1. درود بر شما
   در خصوص پیکاپ از درب منزل در حال حاضر واران با خودروهای تشریفات و تاکسی فرودگاهی از درب منزل تا فرودگاه و بالعکس در خدمت مسافران محترم هست. در خصوص صندلی ردیف جلو بعد از گذشت چند سال از راه اندازی مجدد سی آی پی شرکتهای هندلینگ همکاری بیشتری با سی آی پی دارند و ردیف های جلو معمولا برای مسافران نهایی می شود.

   از نظرات شما ممنونبم

ارسال دیدگاه