تفاوت VIP و CIP چیست؟

تفاوت cip و vip چیست

CIP یا Commercial Important Person کیست ؟
واژه Commercial یا تجاری مشخص کننده هویت این افراد است، یعنی شخصی که با عنوان CIP در محلی پذیرایی می شود از نظر جایگاه تجاری ارزش بالایی دارد برای مثال مدیرهای کارخانجات ، مدیران تیم های فوتبال ، تاجرها ، مدیران استارتاپ های بزرگ و افرادی از این دسته که می توانند مستعد بالا رفتن و رشد اقتصادی محل اقامت یا محل سفر شوند در این دسته بندی قرار می گیرند. این اصطلاح در تعدای از کشورها از جمله ایران رواج یافته است در ترکیه و آذربایجان هم از عبارت CIP استفاده می شود اگر افراد مهم یا همان IP ها را اگر از لحاظ مسافرت و توریسم مورد بررسی قرار بدهیم برای این قشر امکاناتی اختصاص داده می شود که کاملا متفاوت از مسافرین معمولی است، خدمات CIP که به این افراد ارائه می شود می تواند شامل موارد زیر باشد :

خدمات فرودگاهی شامل ( اخذ کارت پرواز مسافر، حمل بار و چمدانها ، پذیرایی در سالن اختصاصی،قسمت بازرسی اختصاصی ، انتقال از پای پرواز تا سالن اختصاصی و برعکس با خودروی ویژه)
خدمات هتل ( کارت خیر مقدم رسمی ، دسته گل در اتاق ، شیرینی ، میوه جات و … )
خدمات سالن همایش ( رزرو نزدیکترین صندلی ، میز پذیرایی ، شیرینی و میوه جات و … )
خدمات ویزا برای مسافران ورودی و خروجی
خدمات حیوانات در پروازها و در فرودگاه
خدمات مستقبلین و مشایعین در سالن های تشریفات
خدمات تشریفات رسمی از جمله خودروهای اختصاصی
و ….

لکن در اینجا هدف ما توضیحاتی در خصوص CIP در فرودگاه و خدماتی که این بخش از فرودگاه برای افراد مهم تجاری ارائه می دهند است.

تشریفات اختصاصی فرودگاه یا CIP چیست؟ 

این الزام وجود ندارد که شما حتما یک شخصیت تجاری قوی باشید که برای شما امکانات CIP یا VIP دریافت شود ، شما می توانید هزینه این خدمات را پرداخت کنید و تبدیل به یک شخص CIP شوید . اساسا وقتی صحبت از VIP یا CIP می شود اگر شخصیت های سیاسی را کنار بگذاریم اساسا تفاوت در هزینه های پرداختی توسط مسافرین یا افراد مختلف است که مهم بودن آنها را نشان می دهد . در نظر داشته باشید که خدمات CIP و VIP بسته به نوع خدمات درخواستی شما ، هزینه پرداختی ، امکانات محل و … متفاوت است و قطعا وقتی صحبت از CIP در فرودگاه مهرآباد می شود بسیار بسیار متفاوت تر از چیزی خواهد بود که شما در فرودگاه هایی مثل اسخیپول آمستردام دریافت می کنید ( چون ما بهتریم ، والا … اصلا مگه بهتر از فرودگاه مهرآبادم هست ؟ )

VIP یا Very Important Person چیست ؟
تقریبا خدماتی که به افراد VIP و CIP ارائه می شود یکسان است اما افراد VIP با توجه به اهمیت زیاد بعضا سیاسی و یا مشهور بودن شخصیت ها خدمات امنیتی را نیز در بر دارند ، برای مثال برای افراد VIP علاوه بر امکاناتی که در CIP دریافت می کنند مواردی مثل محافظ شخصی ( Bodyguard ) ، جایگاه های اختصاصی ، دوربین های نظارتی و امنیتی ، حمل اسلحه و … می تواند باشد که معمولا این دسته از افراد شامل سفیرهای کشورهای مختلف ، وزیرهای کشورهای مختلف ، سلبریتی ها و … می شود. جالب است بدانید که واژه VVIP یا Very Very Important Person که درجه بالاتری از لحاظ امکانات و امنیت از هر لحاظ دارد بیشتر برای سفرهای مقامات بسیار بلند پایه سیاسی مثل رئیس جمهورها انجام می شود بالاتر از VIP محسوب می شود. شما در ایران نیز در بسیاری از موارد خدمات CIP و VIP را دارید اما بعید می دانم VVIP در کشور ما وجود داشته باشد ، خدمات بر حسب فرودگاه ، ورزشگاه ، سالن همایش و … متفاوت است و همه چیز کلاس بندی دارد. اگر در این خصوص اطلاعاتی دارید خوشحال می شویم در جزیره گردشگری و توریسم وب سایت توسینسو از تجربیات شما استفاده کنیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *