10 مزیت مهم CIP فرودگاه امام خمینی

سی آی پی فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی بعد از افتتاح در سال ۱۳۸۳ در مساحتی بالغ بر ۱۴۰۰۰ هکتار همواره مورد انتقاد بوده است. شرکتهای پیمانکار که در ابتدا دو شرکت «تاو» و «ترک سل» بودند از پروژه کنار گذاشته شدند. و تعدادی از شرکتهای ایران کار ساخت و بهره برداری از بزرگترین فرودگاه ایران را بدست گرفتند. فاز نخست فرودگاه امام با ظرفیت جابجایی حدودا ۷ میلیون نفر مسافر به بهره برداری رسید. ترمینال های حجاج و سلام نیز طی سالهای اخیر به بهره برداری رسید.

یکی از مواردی که همواره برای بسیاری از ایرلاینها مورد سوال بوده است, عدم وجود فصای کافی برای لانج ها و سالنهای اختصاصی مسافران بیزینس کلاس و فرست کلاس است. در ابتدای امر برای کلیه ی مسافران یک لانح اختصاصی با ظرفیت محدود تحت عنوان CIP در فضای داخلی ترمینال بخش خروجی در نظر گرفته شد. در اواخر دهه ی ۸۰ شمسی پروژه ی ساخت ترمینال مجزای cip فرودگاه امام تصویب و شروع به کار کرد. این پروژه توسط بخش خصوصی تحت قرارداد BOT (ساخت و بهره برداری) انجام گرفت. 

سالن cip فرودگاه امام در سال ۱۳۹۱ افتتاح شد و دو سال بعد بخش cip ترمینال اصلی فعالیت خود را متوقف کرد تا تنها سی آی پی فرودگاه امام خمینی در فضایی بالغ بر ۶۹۰۰ متر مربع مسافران ویژه خود را پذیرش کند. هر چند در ترمینال اصلی در حال حاضر خدمات فست ترک و لانج نیز خدمات تشریفات را به مسافران ارائه می دهند.  (خدمات فست ترک چیست؟ )

اما سوالی که در ذهن مسافرانی که به این خدمات آشنایی کامل ندارد این است, که سی آی پی فرودگاه امام چه مزیت هایی برای مسافران دارد؟ و چرا باید از این سرویس استفاده کنیم؟

cip امام

مزیت اول: فضا و محوطه ی کاملا اختصاصی 

سی آی پی فرودگاه امام خمینی در اصل یک ترمینال مجزا محسوب می شود. به عبارتی این بخش از فرودگاه با توجه به ساختار آن هیچ ارتباطی با ترمینال اصلی ندارد و می تواند به عنوان یک ترمینال در مقیاس کوچک عمل کند. و مسافر در صورت استفاده از سی آی پی نیازی به تردد و استفاده از ترمینال عمومی را ندارد.

مزیت دوم: کانترهای اختصاصی دریافت کارت پرواز

در بخش cip با توافق صورت گرفته با شرکتهای هندلینگ پروازی فرودگاه امام, کانترهای مخصوص هندلینگهای سامان و ایران ایر در این بخش مستقر شده اند و امور مربوط به تحویل بار و کارت پرواز مسافر اختصاصا در سی آی پی انجام می شود و مسافر این آسودگی خاطر را دارد که نیازی به تردد جهت امور پروازی به ترمینال عمومی را ندارد.

مزیت سوم: کانترهای اختصاصی گذرنامه, پلیس و گمرک

همانند کانترهای مخصوص کارت پرواز, بخش گذرنامه و پلیس در cip به صورت اختصاصی حضور دارند مزیتی که این کانترها ایجاد کرده اند عدم وجود شلوغی و صف های طولانی همانند ترمینال اصلی فرودگاه است.همچنین بخش گمرک سی آی پی نیز بر اساس پروتکلهای ترمینال اصلی در خدمت مسافران است. مسافر سی آی پی امام می تواند با خیالی آسوده از این سرویسها بدون دغدغه های معمول استفاده کند. 

مزیت چهارم: انجام کلیه ی مراحل پرواز توسط پرسنل cip

علاوه بر وجود بخش های اختصاصی در همه ی مراحل پرواز در سی آی پی فرودگاه امام, پرسنلی برای انجام کلیه ی امور پروازی مسافر شامل دریافت و تحویل بار, دریافت کارت پرواز, پرداخت و انجام موارد مربوط به اضافه بار, اختصاص صندلی مناسب به مسافر در نظر گرفته شده اند. پرسنل سی آی پی در بخش های ترافیک و پذیرش همه ی مراحل پرواز مسافر را بررسی می کنند و تمامی موارد لازم انجام می دهند. 

مزیت پنجم: عدم نیاز به حضور مسافر در کانتر کارت پرواز و تحویل بار

یکی از مزیتهای منحصر به فرد که شاید بتوان اذعان کرد در سایر نقاط دنیا شبیه به آن پیدا نشود عدم نیاز به حضور مسافر در کانتر دریافت کارت پرواز و تحویل چمدان و یا در ابرانداز دریافت چمدان در پروازهای ورودی است. به عبارتی مسافر با ورود به سی ای پی توسط پرسنل بخش پذیرش cip احراز هویت می شود و مدارک مربوط به پرواز و چمدانها تحویل می شود و سپس پرسنل بخش ترافیک با مراجعه به کانتر مربوط به پرواز مسافر امور مربوطه را انجام می دهند.

مسافر بلافاصله پس از پذیرش به سالن اختصاصی مسافری هدایت می شود و بعد از اتمام پروسه پرواز توسط پرسنل کارت پرواز و یا تگ مربوط به چمدان و وسایل خود را دریافت می کند در پروازهای ورودی نیز دریافت چمدان مسافر توسط پرسنل cip انجام می شود و به مسافر تحویل داده می شود. 

مزیت ششم: سوئیت اقامتی اختصاصی

سی آی پی یک بخش ویژه با امکانات کامل هتلی را در طبقه ی فوقانی خود داراست. مسافرانی که تحت هر شرایطی نیاز دارند از اتاق استراحت استفاده کنند, می توانند از این امکان مناسب بهره مند شوند. ده باب اتاق مخصوص با شرایط مناسب آماده ارائه سرویس است. 

مزیت هفتم: خودروهای اختصاصی در باند فرودگاه

همانطور که در بالا توضیح داده شد سی آی پی فردودگاه امام یک ساختمان مجزا از ترمینال اصلی هست به همین دلیل خروجی باند نیز می بایست اختصاصی باشد و برای تردد از باند و انتقال مسافران از cip تا هواپیما و بالعکس خودروهای اختصاصی در نظر گرفته شده است. که شامل چند مدل خودروی سواری, خودروی ون , و حتی اتوبوس مبله است. 

مزیت هشتم:‌ پارکینگ اختصاصی cip

یکی از موارد خیلی مهم که برای بسیاری از مسافران خصوصا مسافران کثیرالاسفر اهمیت ویژه ای دارد دسترسی به پارکینگ است به همین دلیل بخش پارکینگ cip این موضوع را برطرف کرده است و مسافران می توانند از این امکان ویژه استفاده کنند هرچند به دلیل محدودیت در پذیرش خودرو امکان رزرو قبلی برای این بخش وجود ندارد. همچنین استقبال کننده ها یا مشایعت کننده هایی که برای مدتی کوتاه تمایل دارد مسافر خود را همراهی کنند به دلیل فضای بیرونی مناسب امکان توقف جلوی cip را بدون پرداخت هزینه دارند. 

مزیت نهم:‌ امکان همراهی مشایعت کننده ها تا زمان پرواز

از موارد جالب توجه که دوباره می توان اذعان داشت نمونه ی خارجی ندارد همراهی مشایعت کننده ها (خانواده, دوستان یا همکاران مسافر) تا زمان سوار شدن مسافر به هواپیماست. به این معنا که همراهان مسافر با پرداخت هزینه می توانند تا زمان اعلام سوار شده به هواپیما در کنار مسافر خود حضور داشته باشند و در کنار مسافر خود از امکانات رفاهی cip استفاده کنند. 

مزیت دهم: cip یک رستوران کامل

در کنار خدمات اختصاصی مربوط به پرواز سالن cip همانند یک رستوران کامل خدمات مناسب و با کیفیتی را ارائه می دهد از این رو مسافر و همراهان می توانند در هر برهه از شبانه روز از خدمات متنوع شامل انواع نوشیدنی و غذا بهره مند شوند. مهماندارن در این بخش برای پذیرایی از مسافران cip همواره آماده ارائه خدمات هستند. 

 

مزیت اول فضا و محوطه ی کاملا اختصاصی 
مزیت دوم کانترهای اختصاصی دریافت کارت پرواز
مزیت سوم کانترهای اختصاصی گذرنامه, پلیس و گمرک
مزیت چهارم انجام کلیه ی مراحل پرواز توسط پرسنل cip
مزیت پنجم عدم نیاز به حضور مسافر در کانتر کارت پرواز و تحویل بار
مزیت ششم سوئیت اقامتی اختصاصی
مزیت هفتم خودروهای اختصاصی در باند فرودگاه
مزیت هشتم پارکینگ اختصاصی cip
مزیت نهم امکان همراهی مشایعت کننده ها تا زمان پرواز
مزیت دهم cip یک رستوران کامل

ارسال دیدگاه