CIP فرودگاه امام خمینی
CIP

CIP فرودگاه امام خمینی

مجهزترین سال CIP ایران

خدمات CIP فرودگاه امام از سال 1391 با برگزاری اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها به طور رسمی شروع به کار کرد. سالن CIP جدید فرودگاه امام در ساختمانی مجزا از سالن اصلی در روبروی برج مراقبت جنب پاویون دولت VIP قرار دارد. قبل از ساخت جایگاه CIP، سرویسی با همین عنوان در سالن اصلی ترمینال خروجی وجود داشت، که سرویس CIP را به مسافرین ارائه می داد. لکن با بهره برداری از ساختمان جدید CIP این سرویس غیرفعال گردید. جایگاه تشریفات اختصاصی CIP فرودگاه امام خمینی در فضایی به مساحت 7500 متر و با زیربنای 8000 متر در سه طبقه به بهره برداری رسید.

برخلاف تصور عموم علاوه بر مسافرین فرست و بیزینس کلاس، مسافرین کلاس اکونومی هم می توانند، از امکانات CIP استفاده کنند. مسافرین محترم پروازهای خارجی می توانند با رزرو و خرید CIP قبل از خروج یا ورود از سالن سی آی پی تردد کنند. مزایای زیاد این سرویس باعث شده که مسافرین به استفاده از این سرویس تمایل پیدا کنند. خدمات CIP برای مسافرین زیر مفید است:

 • تجار، بازرگانان، مدیران و رؤسای شرکتها و سازمانهای خصوصی و دولتی
 • مسافرین کثیرالاسفر، مسافرین سالمند و ناتوان
 • مسافرینی که برای اولین بار مسافرت می کنند
 • گروه ها و تیم های ورزشی، هنرمندان و ورزشکاران
 • مسافرین غیرایرانی خصوصا در ورود و تسهیل در پروسه ی ویزا

لطفا جهت آگاهی از شرایط و قوانین رزرو مطالبی که در ادامه ذکر شده است را به دقت مطالعه کنید. 

امکانات

دریافت کارت پرواز مسافر

حمل و تحویل چمدان و بار مسافر

پذیرایی با انواع نوشیدنی، غذاهای سرد و گرم

خودروی اختصاصی در باند جهت مشایعت مسافر

گیت های اختصاصی پلیس و گذرنامه

ارائه سرویس مخصوص حیوانات خانگی

ارائه سرویس ویلچر و دستگاه بالابر

اخذ ویزای فرودگاهی برای مسافرین غیرایرانی

اینترنت پرسرعت رایگان

غرفه های صنایع دستی و آجیل و خشکبار

سوئیت های یک و دو تخته برای اقامت

اتاق جلسه و اتاق کنفرانس جهت مذاکرات تجاری

ترانسفر شهری با تاکسی و خودروهای تشریفات

More information

بیشتر بدانید

در خصوص خدمات CIP فرودگاه امام خمینی بیشتر بدانید

سرویس CIP چه امکانات و خدماتی به مسافر ارائه می دهد؟ 

 • CIP در پروازهای خروجی (از مبدا تهران -فرودگاه امام خمینی)
  در خیلی از موارد مسافر گمان می کند با صرفا رزرو سی آی پی از درب منزل یا هتل سرویس دهی شروع می شود اما اینگونه نیست خدمات ترنسفر (تاکسی) فرودگاهی می بایست به صورت مجزا رزرو شود. لذا به صرف رزرو CIP خدمات از جایگاه تشریفات یا همان ساختمان CIP مستقر در فرودگاه خدمات رسانی خواهد کرد که شامل:
  • حمل چمدان و بار مسافر از درب خودرو تا قسمت بار
  • بازرسی اختصاصی پلیس
  • پذیرش مسافر در کانتر اختصاصی
  • دریافت کارت پرواز و رسید بار مسافر
  • استراحت در سالن اختصاصی با منظره باند فرودگاه
  • اینترنت پرسرعت
  • پذیرایی با انواع نوشیدنی و غذاهای ایرانی و فرنگی
  • بخش گذرنامه اختصاصی

به طور خلاصه مسافر با ورود به ساختمان سی آی پی باربر چمدان مسافر را تحویل می گیرد و از بازرسی به مسافر در حمل کمک می کند سپس مسافر در بخش پذیرش مورد استقبال قرار می گیرد و مدارک مورد نیاز شامل بلیط، پاسپورت، ویزا یا مدارک اقامتی کشور مقصد را در اختیار پرسنل قرار می دهد و مسافر بدون معطلی وارد سالن مخصوص مسافران که با فضای شیک و مدرن طراحی شده است می شود در مدتی که همکاران بخش CIP امور اداری مربوط به پرواز را انجام می دهند مسافر در سالن CIP از امکانات موجود استفاده می کند و با پذیرایی با انواع نوشیدنی و غذا میزبانی خواهد شد. همچنین اینترنت، شعبه بانک و غرفه ی صنایع دستی برای استفاده مسافر فراهم است. بعد از انجام مراحل اداری توسط پرسنل CIP کارت پرواز همراه تگ بار و مدارک اقامتی به مسافر تحویل داده خواهد شد و گذرنامه به بخش پلیس برای مهر ارسال خواهد شد و در نهایت در زمان اعلام سوار شدن به هواپیما مهماندار CIP به مسافر جهت عبور از بخش گذرنامه اطلاع رسانی می کند و بعد از عبور از گیت گذرنامه و بازرسی پلیس مسافر با همراهی پرسنل CIP با خودروی اختصاصی تا پای پلکان هواپیما مشایعت خواهد شد.

 • CIP برای پروازهای ورودی (به مقصد تهران- فرودگاه امام خمینی)
  بعد از رزرو خدمات CIP مسافری، پرسنل سی آی پی بر اساس اطلاعات اعلامی در روز پرواز و ساعت ورود هواپیما در پای پرواز با بورد اسم مسافر یا مسافرین حضور دارند و زمان خروج مسافر از هواپیما با مشاهده اسم، خود را به پرسنل CIP معرفی می کند سپس با خودروی مخصوص CIP از هواپیما تا سالن CIP همراهی می شود به محض ورود در صورتی که مسافر چمدان در قسمت بار داشته باشد به پرسنل اعلام می کند و پرسنل همزمان به بخش بار مراجعه و جهت دریافت چمدان مسافر وارد عمل می شوند و مسافر از بخش گذرنامه عبور می کند و در سالن اختصاصی تا زمان دریافت پاسپورت و چمدان پذیرایی می شود. و در انتها با دریافت چمدان و پاسپورت سرویس مسافر به پایان می رسد. 
   

نکات مهم قبل و حین رزرو خدمات

در این بخش نکات مهمی را که می بایست جهت رزرو در نظر داشته باشید را ذکر کرده ایم:

 1. قبل از رزرو خدمات شرایط کنسلی و تغییر پرواز را مطالعه کنید و ابتدا مطئن شوید و سپس رزرو کنید. 
 2. برای پروازهای ورودی تاریخ و ساعت ورود به ایران و فرودگاه امام را ذکر کنید. 
 3. کد ملی مسافر برای رزرو و یا شماره پاسپورت الزامی است.
 4. برای مسافرین ورودی پرواز امارات امکان رزرو ویلچر بر روی درخواست وجود ندارد. 
 5. برای پروازهای خروجی شرکت هواپیمایی ایران ایر تور به مقصد دنیزلی امکان رزرو ویلچر نمی باشد. 
 6. برای پروازهای خروجی, در صورتی که حیوان خانگی تحویل بار شود، شامل هزینه می باشد.
 7. مسافرین قبل از حضور در جایگاه cip می بایست پرینت تصویر کارت واکسن خود را به زبان انگلیسی همراه داشته باشند. 
 8. پرواز خروجی هواپیمایی زاگرس، کویتی، پگاسوس، لوفتهانزا و آسترین از CIP انجام نمی شود و امکان رزرو cip برای این پروازها وجود ندارد.

قوانین کنسلی و تغییرات (آپدیت اردیبهشت 1401)

هزینه کنسل نمودن درخواست سی آی پی فرودگاه امام برای پروازهای خروجی تا 8 ساعت قبل از ساعت پرواز و برای پروازهای ورودی تا 3 ساعت قبل از ورود رایگان است در صورتی که درخواست رزرو کمتر از ساعت های فوق باشد کل هزینه به حساب مسافر منظور می گردد و هیچ هزینه ای عودت نمی شود. 

برای تغییرات در ساعت پرواز، شماره پرواز و حتی تغییر ایرلاین صرفا با ارتباط و تماس با واحد پشتیبانی مسافر می تواند تغییرات خود را اعمال کند. لطفا جهت سهولت در انجام درخواستها موارد مربوطه را به صورت شفاف و ترجیحا کتبا به واحد رزرواسیون ارجاع دهید.

چند نکته مهم

کنسلی ترانسفر فرودگاهی حتما می بایست 6 ساعت قبل از پرواز انجام شود در غیر این صورت هزینه به حساب مسافر منظور می گردد.

در صورتی که صاحب حساب کاربری هستید، با رعایت قوانین کنسلی، می توانید درخواست استرداد مبلغ را به صورت آنلاین از حساب کاربری ارسال کنید. همچنین با واحد پشتیبانی جهت تایید نهایی تماس بگیرید. 

تغییرات پرواز به صورت آنلاین امکان پذیر نیست و می بایست با بخش پشتیبانی تماس بگیرید. 

توجه داشته باشید قوانین کنسلی هر فرودگاه با فرودگاه دیگر تفاوت دارد. در مواردی این تغییرات به صورت سالیانه نیز اعمال می شود لذا همیشه قبل از رزرو قوانین کنسلی درخواست های رزرو را مطالعه کنید. 

خدمات مستقبل و مشایع چیست؟

مستقبل یا استقبال کننده در خدمات CIP به شخصی اطلاق می شود که برای استقبال از مسافر CIP وارد سالن سی آی پی می شود و بابت ورودیه به لانج CIP هزینه ای پرداخت می کند و از زمان ورود مسافر می تواند در لانج حضور داشته باشد تا زمانی که امور اداری مسافر به اتمام برسد و از تمامی امکانات پذیرایی و سایر خدمات موجود در CIP می تواند همانند مسافر استفاده کند. 

مشایع یا مشایعت کننده در خدمات CIP به شخصی اطلاق می شود که همراه مسافر به داخل سالن تشریفات وارد می شود و تا زمان پرواز می تواند در کنار مسافر حضور داشته باشد و از امکانات CIP (شامل پذیرایی و اقامت در لانج) استفاده کند و بابت این خدمات هزینه پرداخت می کند. 

خدمات ویژه (ویلچر و بالابر)

عده ای از مسافران بدلیل ناتوانی جسمی نیاز به استفاده از خدمات ویژه در اصطلاح ویلچر دارند این مسافران در صورتی که بر روی بلیط خود در زمان خریداری بلیط خدمات ویژه را درخواست داده باشند می توانند بدون رزرو از این سرویس در سالن cip استفاده کنند در غیر این صورت می بایست هزینه این خدمات را بر طبق جدول فوق پرداخت کنند و در خواست آن را در در فرم رزرو آنلاین ذکر کنند. 

توجه داشته باشید منظور از این خدمات صرفا دستگاه ویلچر نیست بلکه خودروهای مخصوص حمل مسافر ویلچری (بالابر) را شامل می شود که در صورت درخواست آنلاین این خودروها جهت حمل مسافر به / از سالن سی ای پی هماهنگ می شوند. 

خدمات ویزا

منظور از سرویس ویزا ، ارائه خدمات به مسافران غیر ایرانی جهت دریافت ویزای ورودی به ایران است. مسافران به دو روش می توانند اقدام به درخواست ویزای ایران نمایند:

 1. اقدام از طریق سفارت خانه یا کنسولگری ایران در کشور مبدا

  در این نوع درخواست مسافر خود با مراجعه به این مراکز در کشور مبدا درخواست خود را برای ویزای ایران ثبت می کند و ویزای خود را با پرداخت هزینه دریافت می کند. در این روش مسافر با خیال راحت و بدون دغدغه با تهیه ی بلیط می تواند وارد کشور شود و ورود بلامانعی داشته باشند. cip فرودگاه امام نیز هزینه ای بابت موضوع ویزا از مسافر دریافت نمی کنند و در صورت درخواست سی ای پی صرفا هزینه ی مسافری دریافت می گردد.

 2. دریافت ویزای فرودگاهی به محض ورود به کشور

  در این روش مسافر به محض ورود به کشور در فرودگاه اقدام به دریافت ویزا از بخش روادید وزارت خارجه مستقر در فرودگاه می کند. در حال حاضر در صورتی که مسافر یک نفر میزبان در ایران داشته باشد می تواند درخواست ویزای یک ماهه نماید. مشخصات تماس میزبان (دعوت کننده) مسافر برای بخش روادید الزامی است. برای اتباع تعدادی از کشورها ویزای فرودگاهی صادر نمی گردد لذا ابتدا مطمئن شوید به مهمان شما ویزای فرودگاهی تعلق می گیرد سپس نسبت به رزرو خدمات و تهیه بلیت برای مسافر اقدام کنید در غیر این صورت می بایست از روش اول برای دریافت ویزا استفاده کرد. همچنین مسافرانی که درخواست cip دارند و به ویزای فرودگاهی هم نیاز دارند می بایست هزینه اخذ ویزا را نیز در نظر بگیرند این هزینه علاوه بر نرخ خدمات cip مسافر فرودگاه است و به فاکتور اضافه می گردد. هزینه های ذکر شده بجز مبلغی است که مسافر غیرایرانی باید به اداره روادید به صورت ارزی پرداخت کند. (لازم به ذکر است این قوانین بعد از شرایط کرونا تغییراتی داشته است لذا بهتر است برای اطمینان با اداره امور روادید وزارت خارجه تماس بگیرید)

اطلاعات مورد نیاز جهت ترنسفر (تاکسی) فرودگاهی:

در صورتی که در کنار خدمات CIP، سرویس ترنسفر تاکسی فرودگاهی را رزرو کنید موارد زیر برای رزرو مورد نیاز است:

شماره تماس مسافر (موبایل یا تلفن منزل)
آدرس دقیق مسافر
ساعت حضور تاکسی (در ترنسفرهای داخل شهر به فرودگاه)

نکته مهم:

توجه داشته باشید در ترنسفر تاکسی از داخل شهر به فرودگاه امام خمینی معمولا می بایست تاکسی چهار ساعت قبل از پرواز در محل جهت سوار کردن مسافر حاضر باشد. تنها در صورت درخواست مسافر این ساعت تغییر پیدا می کند. به عنوان مثال اگر ساعت پرواز مسافر ساعت 18 باشد تاکسی راس ساعت 14 در محل جهت سرویس دهی حاضر است. 

Price list of sevices

قیمت خدمات

لیست قیمت خدمات CIP فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) سال ۱۳۹۹ (به روز رسانی اسفند ماه)
ردیف شرح مبلغ (ریال) توضیحات
۱ خدمات تشریفات CIP ۱۴٫۵۰۰٫۰۰۰ زیر دو سال رایگان
۲ خدمات ویزا ۵٫۸۰۰٫۰۰۰ مسافر غیرایرانی
۳ خدمات به مستقبل یا مشایعت کننده ۵٫۸۰۰٫۰۰۰ محدودیت 3 ساعت اقامت
۴ خدمات ویژه (ویلچر) ۶٫۸۰۰٫۰۰۰ دستگاه LOM
۵ خدمات حیوان خانگی ۷٫۳۰۰٫۰۰۰ هر حیوان
۶ سوئیت برای 6 ساعت یک تخته ۶٫۷۰۰٫۰۰۰
۷ سوئیت برای 12 ساعت یک تخته ۱۱٫۵۰۰٫۰۰۰
۸ سوئیت برای 24 ساعت یک تخته ۱۷٫۳۰۰٫۰۰۰
۹ سوئیت برای 6 ساعت دو تخته ۸٫۸۰۰٫۰۰۰
۱۰ سوئیت برای 12 ساعت دو تخته ۱۳٫۸۰۰٫۰۰۰
۱۱ سوئیت برای 24 ساعت دو تخته ۱۹٫۵۰۰٫۰۰۰
۱۲ سوئیت برای 6 ساعت سه تخته ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰
۱۳ سوئیت برای 12 ساعته سه تخته ۱۵٫۳۰۰٫۰۰۰
۱۴ سوئیت برای 24 ساعت سه تخته ۲۱٫۵۰۰٫۰۰۰
۱۵ ترنسفر خودروی تویوتا کمری ۴٫۸۰۰٫۰۰۰ داخل شهر تهران
۱۶ ترنسفر خودروی تویوتا کمری ۸٫۹۰۰٫۰۰۰ کرج یا لواسان
۱۷ ترنسفر خودروی تویوتا Rav4 ۵٫۹۰۰٫۰۰۰ داخل شهر تهران
۱۸ ترنسفر خودروی تویوتا Rav4 ۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰ کرج یا لواسان
۱۹ ترنسفر ون فرودگاهی ۶٫۵۰۰٫۰۰۰ ظرفیت 7 نفر و 10 چمدان- شهر تهران
۲۰ ترنسفر تشریفاتی ون ۱۱٫۵۴۰٫۰۰۰ کرج یا لواسان
۲۱ اتاق کنفرانس ورودی سه ساعت۸,۷۲۰,۰۰۰ هر ساعت اضافه:1,500,000
۲۲ اتاق VIP ورودی سه ساعت۶,۵۴۰,۰۰۰ هر ساعت اضافه: 1.000.000
FAQ

سوالات متداول

رایج ترین سوالات مسافران محترم CIP
۱. چگونه خدمات CIP رزرو کنیم؟

رزرو آنلاین، دریافت رسید و شماره رزرو (واچر)

مسافر محترم می توانید در بالای همین صفحه با انتخاب تاریخ پرواز خود و تعداد مسافرین اقدام به تکمیل فرم رزرو برای خدمات CIP کنید و در انتها با پرداخت آنلاین واچر مخصوص رزرو را دریافت کنید و زمانی که به سالن سی آی پی وارد می شوید با ارائه واچر رزرو پذیرش می شوید. 

رزرو از طریق واتس اپ WHATSAPP

روشی ساده برای مسافرانی که امکان رزرو آنلاین سی آی پی را ندارند استفاده از گزینه سبز رنگ ” WhatsApp” در کنار صفحه و ارسال اطلاعات پرواز به بخش رزرواسیون است. اگر با تلفن همراه از سایت ما بازدید می کنید می توانید از آیکون واتس اپ وارد صفحه ی رزرو شوید.

۲. آیا ترانسفر هم شامل خدمات CIP می‌شود؟

خیر، هزینه ترنسفر از مبدا موردنظر به جایگاه تشریفات اختصاصی و بالعکس، می‌بایست مجزا پرداخت شود. نرخ خدمات بر اساس خودروی سفارشی متفاوت می باشد.

 
۳. چه مدارکی برای رزرو CIP نیاز است؟

– شماره پرواز
– شرکت هواپیمایی
– ساعت پرواز (در پروازهای خروجی) 
– ساعت ورود (در پروازهای ورودی)
– تاریخ ورود یا خروج پرواز
– مبدا و مقصد پرواز
– اسامی مسافران

۴. خدمات مستقبل و مشایع شامل چه سرویسی می باشد؟

در صورتی که مسافر شما ورودی باشد و شما بخواهید جهت استقبال به فرودگاه مراجعت کنید و وارد سالن CIP شوید می بایست هزینه ای جهت ورود پرداخت کنید و در صورتی که مسافر شما خروجی باشد و شما بخواهید مسافر خود را تا زمان سوار شدن همراهی و مشایعت کنید برای ورود به سالن CIP می بایست هزینه ورودی پرداخت کنید که شامل پذیرایی و استفاده از امکانات لانج می شود.

۵. آیا امکان کنسلی و یا تغییر CIP مقدور است ؟

بله امکان کنسلی و یا تغییر پرواز از طریق تماس با واحد رزرو مقدور است. درخواست کنسلی درخواست رزرو برای پروازهای خروجی تا 8 ساعت مانده به پرواز بدون جریمه خواهد بود. درخواست کنسلی برای پروازهای ورودی تا سه ساعت قبل از پرواز رایگان خواهد بود. در کمتر از زمانهای فوق کل هزینه سوخت می گردد و عودت وجه امکان پذیر نیست. 

۶. چرا امکان رزرو خدمات در تاریخ امروز به صورت آنلاین وجود ندارد؟

به دلیل بعضی محدودیت ها, جهت رزرو خدمات در تاریخ امروز می توانید از طریق واتس آپ و یا تماس تلفنی رزرو خود را نهایی کنید. رزرو خدمات CIP فرودگاه امام خمینی تا سه ساعت قبل از پرواز امکان پذیر است.